Międzynarodowy Dzień Kropki, który obchodzimy 15 września, to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, gdzie kropka jest tylko przenośnią i symbolem.
Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kropki? Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci, Peter H. Reynolds, w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem „The Dot”, czyli „Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Opowiadanie z książki „The Dot” stało się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu w 2008 roku powstał „Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto obecnie jest obchodzone już w 108 krajach.
Tego dnia również w naszej szkole z inicjatywy Pań: Małgorzaty Dziuby i Eweliny Marzędy obchodzony był Dzień Kropki, który pomógł dzieciom odkrywać ich talenty, poznawać mocne strony, pobudzić wyobraźnię i wspólnie się bawić. Wszystkie dzieci i uczniowie zostali zaproszeni do wspólnego stworzenia „drzewa talentów” i znalezienia swojej kropki. Postawione zadanie miało na celu zachęcić dzieci do krótkiej refleksji i zastanowienia się nad swoim talentem, własną mocną stroną, tym, co każdy robi najlepiej, a te krótkie przemyślenia zostały przelane na kolorowe kropki w formie rysunków lub haseł. Dodatkowo w Oddziale Przedszkolnym 5-6 latków dzieci poznały historię małej dziewczynki o imieniu Vashti z książki „Kropka” i na jej podstawie uczestniczyły w wielu zabawach i zadaniach pobudzających do rozwijania kreatywności i pomysłowości.
E.Marzęda