W dniach 20 i 28 września 2023 r. odbyły się wycieczki w Góry Świętokrzyskie. W wycieczkach uczestniczyli uczniowie klas 5-8 pod opieką p. Beaty Plewki, p. Agnieszki Poniatowskiej-Chudziak, p. Ewy Budzyńskiej-Filipowicz, p. Anny Weremczuk i p. Adama Wasaka. Wycieczki zostały zorganizowane w ramach realizacji podstawy programowej z geografii, przyrody i biologii, w tym w szczególności sprzyjały warunkom jej realizacji poprzez:
- stosowanie metod umożliwiających kształtowanie umiejętności obserwacji (krajobrazów, zjawisk, procesów naturalnych i antropogenicznych) podczas zajęć w terenie,
- traktowanie mapy jako podstawowego źródła informacji oraz pomocy służącej kształtowaniu umiejętności myślenia geograficznego,
- poznanie wybranych krajobrazów Polski, ich głównych cech i składników przyrodniczych i antropogenicznych.
Program wycieczki obejmował:
- KRZEMIONKI OPATOWSKIE - zwiedzanie nowoczesnej Neolitycznej Kopalni Krzemienia Pasiastego w Krzemionkach, która w 2019 roku została wpisana na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Chęciny - JASKINIA RAJ – zwiedzanie jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce z bogatą szatą naciekową. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Gór Świetokrzyskich.
- DĄB BARTEK - jeden z najstarszych dębów i jedno z najsłynniejszych drzew w Polsce (ok. 700 lat), od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody.
Uczniowie dokumentowali wycieczkę poprzez zaznaczanie zwiedzanych obiektów na mapie, obliczanie długości trasy przejazdu, opisywanie położenia geograficznego oraz notowanie najważniejszych/najciekawszych informacji o zwiedzanych obiektach.
Na pytanie: „Który obiekt najbardziej Ci się podobał i dlaczego?” uczniowie napisali:
„Najbardziej podobała nam się Jaskinia Raj, ponieważ były tam przeróżne kształty stalaktytów, stalagmitów oraz stalagnatów, np.: kalafior, meduza, żaba, krasnoludki, pączek z lukrem. Były też przepiękne sople, z których kapała woda”.
„Najbardziej podobała nam się Jaskinia Raj ze względu piękna zewnętrznego oraz cudownych, różnorodnych stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów. Pan przewodnik oprowadzał po jaskini i tłumaczył, jak powstawała. Będzie to z pewnością jeden z obiektów najbardziej zapamiętanych przez nas”.
„Spodobał nam się Dąb Bartek, ponieważ jest to największe drzewo, jakie widziałyśmy w życiu. Łączy go długa historia z państwem polskim”.
„Najbardziej podobało mi się muzeum i kopalnia w Kamionkach. Polubiłem to miejsce, ponieważ bardzo lubię historię i oglądanie eksponatów sprzed tysięcy lat jest fascynujące. Pokochałem kopalnię, ponieważ mogłem zobaczyć, jak wydobywano krzemień, w jak małych tunelach górnicy musieli się przemieszczać, żeby wykonać swoją pracę”.